|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 8X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 8 |
| Objective Diameter(mm) | 42mm |
| Prism Type | BAK4 |
| Number of lens | 8pcs/6groups |
| Lens Coating | FMC |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 5.2mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 17.5mm |
| Field of View | 7.4° |
| FT/1000YDS | 388ft |
| M/1000M | 129m |
| MIN.FOCAL.LENGTH | 2m |
| RESOLUTION | ≤5.6" |
| WATER PROOF and fogproof | Yes |
| Eyecups system | Twist-Up Eyecups |
| UNIT DIAMENSION | 135*125*52mm |
| UNIT WEIGHT | 670g |