Hot Sale 12X25 Porro Compact Binoculars (BM-3011)
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 12X |
Diamond Member Since 2012
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 255 Tiangao Lane, Southbusiness Area, Yinzhou District, Ningbo, Zhejiang, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BM-3011
- Usage
- Gift, Travel
- Lens Type
- Prime Lens
- Lens
- Glass
- Objective Aperture
- <30mm
- Focusing Type
- Center Focusing
- Aperture
- <50mm
- Eyepeice Diameter(mm)
- 18mm
- Exit Pupil Diameter(mm)
- 2.1mm
- Transport Package
- Color Box
- Trademark
- OEM
- Origin
- China
- Production Capacity
- 10000PCS/Month
Product Description
Hot sale 12x25 porro compact binoculars(BM-3011)
| Magnification | 12X |
| Objective Diameter(mm) | 25mm |
| Eyepeice Diameter(mm) | 18mm |
| Lens Coating | Green Coated |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 2.1mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 20mm |
| Field of View | 273ft/1000yds |
| Angle of View | 6.1degree |
| Min. Focal Length(m) | 5m |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Binoculars
- Gift Binoculars
- Hot Sale 12X25 Porro Compact Binoculars (BM-3011)
Related Categories
Hot Searches
More