|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 8X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 8 |
| Objective Diameter(mm) | 42mm |
| Prism Type | BAK4 |
| Lens Coating | FMC |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 4.9mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 18.2mm |
| Field of View | 7.4° |
| FT/1000YDS | 338ft |
| M/1000M | 115m |
| MIN.FOCAL.LENGTH | 3.5m |
| WATER PROOF and fogproof | Yes |
| Eyecups system | Twist-Up Eyecups |
| UNIT DIAMENSION | 145*126*56mm |
| UNIT WEIGHT | 590g |