6X44 Sfir Wide Angle Tactical Optical Riflescope (BM-RSM054)
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Metal |
| Type: | Riflescope |
Diamond Member Since 2012
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 255 Tiangao Lane, Southbusiness Area, Yinzhou District, Ningbo, Zhejiang, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BM-RSM054
- Magnification
- 6X
- Tube Diameter
- 44mm
- Transport Package
- Styrofoam Box + Carton Box
- Specification
- 1pc/box
- Trademark
- OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 901310010
- Production Capacity
- 100PCS/Month
Product Description
6x44 SFIR Wide Angle Tactical Optical Riflescope(BM-RSM054)
| Magnification: | 6x |
| Scope Tube Diameter: | 30mm |
| Lens Coating | fully green multi coated |
| Reticle Type (Etched / Wire) | reticle |
| Ocular Lens Diameter | 35mm |
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exterior Finish: | Matte Black |
| Mounting Length | 151mm |
| Objective/Field of View/(100yds): | 18.35feet (3.5°) |
| Exit Pupil: | 7.3mm |
| Eye Relief: | 3.93",( 100mm) |
| Diopter Adjustment: | - 2.0 / + 2.0 |
| Adjustment Click Value: | 1/10MIL |
| Max. elevation/windage adjustment range (MOA): | +/-35MOA |
| Parallax correction(yds): | 10yds-∞ |
| Length: | 13", (330.0mm) |
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Riflescope&Red Dot Scope
- M series
- 6X44 Sfir Wide Angle Tactical Optical Riflescope (BM-RSM054)
Hot Searches
More