| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Monocular |
| Magnification: | 10X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 10 |
| Objective Diameter(mm) | 50mm |
| Prism Type | BAK4 |
| Number of Lens | 8 pieces 6 groups |
| Lens Coating | Yes |
| Focus system | Cent. |
| EXIT PUPIL DIAMETER | 5mm |
| EXIT PUPIL DIST. | 17.5mm |
| FIELD OF VIEW | 5.8° |
| FT/1000YDS | 304ft |
| M/1000M | 101m |
| MIN.FOCAL.LENGTH | 2.5m |
| RESOLUTION | ≤4.2" |
| WATER PROOF | 1m / 30min |
| NITROGEN FILLED | Yes |
| EYECUPS SYSTEM | Twist up |
| UNIT DIAMENSION | 162*80*62mm |
| UNIT WEIGHT | 403g |
