| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Image sensor | High-Quality HD Sensor |
| Video output | 1080P (FHD) ;720P (HD) |
| Video format | AVI |
| Magnification Ratio | Up to 220 times |
| Photo resolution | 1280*720P - 4032*3024P |
| Photo format | JPG |
| Focus distance | 1.2cm to 10.5cm |
| Frame Rate | Max 30f/s under 600Lus Brightness |
| Video-output interface | USB 2.0 |
| Storage | Micro-SD card, up to 32G |
| PC support | Yes,for Windows XP/7/8/10 |
| Power source | USB 5V DC |
| Light source | 8 built-in LED & bottom light |
| Stand size | 18cm*12cm*11.5cm |
| Screen size | 4.3inch; LCD |
| Screen resolution | 480*272 |
| Package Included | microscope×1 plastic stand×1 instructions×1 USB cable×1 IR remote×1 Switch cable×1 Movable block×1 |
| Packing data | 25.7*21.5*17cm/1kg |







