|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 10X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 10 |
| Objective Diameter(mm) | 56mm |
| Prism Type | Roof/BAK4 |
| Lens Coating | FMC |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 5.68mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 21mm |
| Field of View | 6.1° |
| FT/1000YDS | 321ft |
| M/1000M | 107m |
| MIN.FOCAL.LENGTH | 3m |
| RESOLUTION | ≤5.6" |
| WATER PROOF | 1m / 30min |
| NITROGEN FILLED | Yes |
| UNIT DIAMENSION | 161*143*65mm |
| UNIT WEIGHT | 1034g |