|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Telescope |
| Magnification: | >50X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Optical Design | Doublet Refractor |
| Aperture | 102mm |
| Focal Length | 900mm |
| Facal Ratio | f/8.82 |
| Coating | Broadband Multi-coating |
| Resolution(Dawes Limit) | 1.14" |
| Limiting Magnitude | 12.1 |
| Lightgathering Power(vs naked eye) | 294X |
| Eyepiece | 1.25" KF25, PF10mm |
| Tube | CNC machined Aluminum w/retractable dew shield and rings, Vixen dovetail |
| Mount | Dual-axis motorized EQ with Auto Tracking function, hand controller with 4 rate for adjustments |
| Tripod | Reinforced KT7 pre-assembled Ultra sturdy all metal tripid, Full Length |
| Finderscope | Straight 8x50 Finder wreticel |
| Mirror Diagonal/Erecting Lens | 1.25" Mirror Diagonal |
| Focuser | 2" metal focsuer w/1.25" adaptor |
| Net Weight (Kg) | 13 |
| Gross Weight (Kg) | 15 |
| Dimensions (cm) | 95*40*25 |
| 1x40' Container QTY: | 540 |