|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 10X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 12 |
| Objective Diameter(mm) | 50mm |
| Prism Type | BAK4 |
| Number of lens | 8pcs/6groups |
| Lens Coating | FMC |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 4.1mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 14mm |
| Field of View | 4.7° |
| FT/1000YDS | 246ft |
| M/1000M | 82m |
| MIN.FOCAL.LENGTH | 2.5m |
| RESOLUTION | ≤4.5" |
| WATER PROOF and fogproof | Yes |
| Eyecups system | Twist-Up Eyecups |
| UNIT DIAMENSION | 162*131*57mm |
| UNIT WEIGHT | 859g |