8 X42 Hunting Open Hinge Outdoor waterproof Binoculars (BM-7074A)
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- Type
- Binocular
- Magnification
- 8X
- Model NO.
- BM-7074A
- Function
- Waterproof, Fogproof
- Usage
- Gift
- Lens Type
- Prime Lens
- Lens
- Glass
- Objective Aperture
- <30mm
- Focusing Type
- Center Focusing
- Aperture
- <50mm
- Lens Coating
- BMC
- Focus System
- Cent.
- Min. Focal Length(M)
- 2m/6FT
- Waterproof
- 1.5m/3min
- Transport Package
- Color Box
- Trademark
- OEM
- Origin
- China
- Production Capacity
- 10000PCS/Month
Product Images of 8 X42 Hunting Open Hinge Outdoor waterproof Binoculars (BM-7074A)
Find Similar Products
Product Description
| Magnification | 8 |
| Objective Diameter(mm) | 42mm |
| Prism Type | Roof/BAK4 |
| Prism Coating | Yes |
| Number of lens | 6pcs/4groups |
| Lens coating | BMC |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 4.9mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 18.5mm |
| Angle of View | 6.8° |
| Field of View | 357Ft/1000Yds, 119M/1000M |
| Min. Focal Length(m) | 2m/6ft |
| Relative Brightness | 24 |
| Twilight Index | 18.3 |
| Resolution | ≤5.3″ |
| Diopter system | Right Eyepiece |
| Diopter Comp. | ±3 |
| Interputerpupillary Distance | 56mm~74mm |
| Weather proof | Yes |
| Waterproof | 1.5m/3min |
| Nitrogen Filled | Yes |
| Eyecups system | Twist-up |
| Pouch | yes |
| Strap | yes |
| Cleaning Cloth | yes |
| Silica Gel | yes |
| Unit Dimension | 155x135x55mm |




About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR203296". Items marked "" are certified.
Company Profile
Ningbo Barride Optics Co., Ltd is a manufacture-based company about optical and electronic products. Located in the beautiful port city of Ningbo, which has convenient transportation. It takes only 30 minutes to one of the biggest port in China-Ningbo Port and 20 minutes to the international airport.
By several years development, we have become a professional supplier for different kinds of microscopes, telescopes, binoculars, spotting scope, riflescope, magnifier, LED flashlight, compass and accessories. At the same time, we also export night vision, rangfinder and other optical or electronical products according to customers' requirement.
Our company practises ISO9001: 2000 quality standard. The experienced workers and strict inspection system will guarantee each goods will be with best quality before shipment. R&D team continuously optimizes available models and designs new models to keep our products' competition in the market. We can supply OEM and ODM service, additionally we can offer other service, such as logo print, color box design, shipment arrangement, etc.
Totally, we always insist on principle of "3B"-Best Service, Best Quality, Best offer in our business. We enjoy good cooperation with clients from all over the world!
About Our Factory & Business Background
- Address
- No. 255 Tiangao Lane, Southbusiness Area, Yinzhou District, Ningbo, Zhejiang, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA, EXW, Others
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, 3-6 months, Off Season Lead Time, one month
- Nearest Port
- Ningbo, Shanghai
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Microscope, Telescope, Binoculars, Riflescope, Magnifier, Spotting Scope, Range Finer, Astronomical Telescope, Night Vision, Biological Microscope
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2020-03-25
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$230.00 / Piece
-
US$350.00-400.00 / Piece
-
US$330.00-370.00 / Piece
-
US$25.00-35.00 / Piece
-
US$25.00-30.00 / Piece
-
US$95.00-110.00 / Piece
-
US$22.00-28.00 / Piece
-
US$28.00-35.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Binoculars
- Waterproof Binoculars
- 8 X42 Hunting Open Hinge Outdoor waterproof Binoculars (BM-7074A)
Related Categories
Hot Searches
- China Binoculars Factories
- Binocular Microscope Factories
- China Telescope Factories
- Binocular Telescope Factories
- Best Binoculars
- Optical Binoculars
- Military Binoculars
- Binoculars Lens
- Hunting Binoculars
- Top 10 Binoculars
- Binocular Bulkbuy