Zoom 3D Binocular Hunting Night Vision (BM-NV022)
Contact Supplier
Product Attributes
- Customization
- Available
- After-sales Service
- Yes
- Warranty
- Yes
- Model NO.
- BM-NV022
- Style
- Handheld
- Structure
- Binocular
- Kind
- Thermal Imaging Night Vision
- Operation Principle
- Low-light Night Vision
- Shell Material
- Plastic
- Customized
- Non-Customized
- Power Source
- 3.7V,3000mAh Lithium Battery
- Sensor
- 1.3 MP
- View Distance in Low Light
- 1 Meter~Infinity
- Digital Zoom
- 4X
- Transport Package
- Color Box
- Trademark
- OEM
- Origin
- Zhejiang
- HS Code
- 8525802100
- Production Capacity
- 1000PCS/Month
Product Images of Zoom 3D Binocular Hunting Night Vision (BM-NV022)
Find Similar Products
Product Description
| Photo Resolution | 3M(2048x1536) ,2M(1600x1200),1M(1280x960),VGA(640x480) |
| Video Resolution | 1080P(1920x1080P@30FPS ),960P(1280x960@30FPS ),VGA(640x480@30FPS ) |
| Lens | F1.4 larger aperture,f=25mm, FOV 10degree |
| Display Screen | Inner screen is 1.4'' 390*390 TFT LCD |
| SENSOR | 1.3 MP |
| Auto off | OFF/1 min/3 min/ 5 min |
| IR LED | 3W,850nm strong infrared spotlight ,7 grades infrared adjustment |
| View Distance In Complete Darkness | About 200-250 meters |
| View Distance In Low Light | 1 meter~infinity |
| Digital Zoom | Digital Zoom 4X |
| Color Effects | Color, black and white, luminous green, infrared light |
| Power Source | 3.7V,3000MAH lithium battery |
| Operation Temperature | -20ºC to +50ºC |
| Storage Temperature | -30ºC to +60ºC |
| Dimensions & Weight | approx. 152mm*122*55mm /440g |
| Highlight | ♦ About 200-250 meters view distance in complete darkness |
| ♦1 meter~infinity view distance in low light | |
| ♦3W 850nm infrared LED ,7 grades infrared adjustment | |
| ♦ Dual-screen binocular glasses naked-eye 3D display technology | |
| ♦ Completely independent binocular technology, which can independently adjust the visual compensation of the left and right eyes (the refraction adjustment range is plus or minus +/- 3, both myopia and hyperopia 300 adjustment compensation) | |
| ♦ IP54 | |
| ♦1.3 million pixels, star-level infrared enhanced CMOS sensor | |
| Application scenarios | Hunting, reconnaissance, security and surveillance, camping fun, exploring caves, fishing and boating at night, wildlife observation and photographing. |








About the Supplier
This supplier has been audited by SGS. Verify the report on the official SGS website with ID "QIP-ASR203296". Items marked "" are certified.
Company Profile
Ningbo Barride Optics Co., Ltd is a manufacture-based company about optical and electronic products. Located in the beautiful port city of Ningbo, which has convenient transportation. It takes only 30 minutes to one of the biggest port in China-Ningbo Port and 20 minutes to the international airport.
By several years development, we have become a professional supplier for different kinds of microscopes, telescopes, binoculars, spotting scope, riflescope, magnifier, LED flashlight, compass and accessories. At the same time, we also export night vision, rangfinder and other optical or electronical products according to customers' requirement.
Our company practises ISO9001: 2000 quality standard. The experienced workers and strict inspection system will guarantee each goods will be with best quality before shipment. R&D team continuously optimizes available models and designs new models to keep our products' competition in the market. We can supply OEM and ODM service, additionally we can offer other service, such as logo print, color box design, shipment arrangement, etc.
Totally, we always insist on principle of "3B"-Best Service, Best Quality, Best offer in our business. We enjoy good cooperation with clients from all over the world!
About Our Factory & Business Background
- Address
- No. 255 Tiangao Lane, Southbusiness Area, Yinzhou District, Ningbo, Zhejiang, China
- Terms of Payment
- LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union
- International Commercial Terms(Incoterms)
- FOB, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA, EXW, Others
- Average Lead Time
- Peak Season Lead Time, 3-6 months, Off Season Lead Time, one month
- Nearest Port
- Ningbo, Shanghai
Our Production Capability & Technical Expertise
- Main Products
- Microscope, Telescope, Binoculars, Riflescope, Magnifier, Spotting Scope, Range Finer, Astronomical Telescope, Night Vision, Biological Microscope
Our Industry Experience & Global Business Record
- Export Year
- 2020-03-25
- Main Markets
- North America, South America, Eastern Europe, Southeast Asia, Africa, Oceania, Mid East, Eastern Asia, Western Europe
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
-
US$130.00-150.00 / Piece
-
US$520.00 / Piece
-
US$550.00-570.00 / Piece
-
US$635.00-645.00 / Piece
-
US$2,000.00-5,000.00 / Piece
-
US$199.00 / Piece
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Night Vision
- Zoom 3D Binocular Hunting Night Vision (BM-NV022)
Related Categories
Hot Searches
- Single Vision
- Vision Lens Factories
- Camera Filter Factories
- Camera Microscope Factories
- Best Night Vision Goggles
- Military Night Vision
- Hunting Night Vision
- Wholesale Cheap Night Vision Scope
- Cheap Night Vision Scope
- Night Vision Bulkbuy