|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Telescope |
| Magnification: | >50X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Optical Design | Reflector |
| Aperture | 80mm |
| Focal Length | 500mm |
| Facal Ratio | f/6.25 |
| Coating | Higher reflective Aluminum coating w/SiO2 coating protection |
| Resolution(Dawes Limit) | 1.45" |
| Limiting Magnitude | 11.6 |
| Lightgathering Power(vs naked eye) | 131x |
| Eyepiece | 1.25" F20, F6mm |
| Mount | Dobsonian Type |
| Tripod | MDF Wood |
| Finderscope | Electronic Red Dot Finder |
| Focuser | 1.25" Rack & Pinion |
| Net Weight | 4kg |
| Gross Weight | 5kg |
| Dimensions | 37x37x42cm |



