|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Monocular |
| Magnification: | 20X-60X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 20-60x |
| Objective Diameter(mm) | 60mm |
| Type of Prism | Porro/BAK4 |
| Number of Lens | 8Pcs/5Groups |
| Lens Coating | MC |
| Focus system | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 20x3mm 60x-1mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 20x-18mm 60x-15mm |
| Angle of View | 20x-1.7° 60x-0.85° |
| Field of View | 20x-89FT/1000YDS 60x-44FT/1000YDS,20x-38M/1000M 60x-19M/1000M |
| Min. Focal Length(m) | 6m |
| Resolution | ≤3.5″ |
| Waterproof | 1.5m/3min |
| Eyecups System | Twist-up |
| Unit Dimenison | 345x160x78mm |