| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Monocular |
| Magnification: | 20-60X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 20-60X |
| Objective Diameter(mm) | 80mm |
| Type of Prism | BK7 |
| Number of Lens | 7pieces 5groups |
| Lens Coating | MC |
| Focus System | cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 4mm@15X/1.33mm@45X |
| Exit Pupil Distance(mm) | 18mm@15X/15mm@45X |
| Field of View | 1.7°@15X/0.85°@45X |
| FT/1000YDS | 115ft@15X/57ft@45X |
| M/1000M | 29.6m@15X/15m@45X |
| MIN.FOCAL.LENGTH | 6m/19.6ft |
| RESOLUTION | ≤2.6" |
| WATER PROOF | 1m/30min |
| NITROGEN FILLED | Yes |
| UNIT DIAMENSION | 450*160*84mm |
| UNIT WEIGHT | 1190g |