| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Monocular |
| Magnification: | 20-60X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 20-60X |
| Objective Diameter(mm) | 60mm |
| Prism Type | BK9 |
| Lens Coating | FMC |
| Focus System | Center |
| Angle of view | 1.58°at 20X/0.91°at 60X |
| Field of View | 27.6m/1000m at 20X/16m/1000m at 60X |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 3.3mm at 20X/1.22mm at 60X |
| Eye relief(mm) | 17.9mm at 20X/ 15mm at 60X |
| Near Focus(m) | 6m |
| RESOLUTION | 2.37'' |
| Waterproof | Ordinary waterproof |
| Nitrogen Filled | No |
| Pouch | yes |
| Cleaning Cloth | yes |
| A tripod interface | yes |