| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 1 Year |
| Warranty: | 1 Year |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Item | Parameters |
| Product name | MS1 digital microscope |
| Maximum pixels of video | 1920*1080 |
| Optical dimension of lens | 1/4" |
| Photographic resolution | 16M,12M,10M,8M,5M,3M,2MHD,1.3M |
| Video resolution | 1080FHD,1080P,720P |
| Video format | AVI |
| Focus mode | Manual |
| Picture format | JPG |
| Magnification factor | 500/1000 |
| Digital zoom | Support |
| Light source | 8 LEDs (adjustable brightness) |
| Focusing range | 10 ~ 40mm (long-range view) |
| PC resolution and image transmission rate | 1280* 720/25 fps |
| White balance | Automatic |
| Exposure | Automatic |
| PC operating system | Windos xp, win7, win8.1, win10, Mac OSx 10.5 or higher |
| Supported languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Japanese, English, Korean, French, German, Italian, Polish, Russian |
| Lens structure | 2G + IR |
| Aperture | F4.5 |
| Lens angle of view | 16° |
| Interface and signal transmission mode | Micro/usb2.0 |
| Operating temperature | -20 °C ~ + 60 °C |
| Working humidity | 30% ~ 85% Rh |
| Operating current | 440mA |
| Power consumption | 1.76 W |








