9.7" LCD Infinite Binocular Digital Biological Trinocular Microscope (BM-2000LCD)
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Magnification: | 40X-1000X |
| Type: | Biological |
Diamond Member Since 2012
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 255 Tiangao Lane, Southbusiness Area, Yinzhou District, Ningbo, Zhejiang, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, DAT, FAS, DDP, DAP, CIP, CPT, FCA, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- BM-2000LCD
- Number of Cylinder
- Binoculars
- Mobility
- Desktop
- Stereoscopic Effect
- Without Stereoscopic Effect
- Kind of Light Source
- LED
- Shape
- Cylindrical Shaped Lens
- Usage
- Teaching, Research
- Principle
- Optics
- Principle of Optics
- Optic
- Eyepiece
- Wf10*22mm
- Achromatic Objective
- 4X, 10X, 40X(Spring), 100X(Spring, Oil)
- Double Layer Mechanical Stage
- 216*150mm
- Moving Range
- 75*55mm
- Transport Package
- Styrofoam Box + Carton Box
- Specification
- 1pc/carton
- Trademark
- OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 9011800000
- Production Capacity
- 200PCS/Month
Product Description
9.7" LCD Infinite Digital Biological Microscope (BM-2000LCD)
| Viewing Head | Seidentopf Binocular Viewing Head, Inclined at 30º Interpupillary 48mm-75mm |
| Eyepiece | WF10X/F.N.22mm Wide Field Eyepiece WF10X/F.N.22mm |
| Objective | Infinite High Contrast Chromatic-free Full Plan Objectives 4X 10X 40X 100X (Finite is cheaper for Option. If you need it, please do not hesitate to contact us!!!) |
| Nosepiece | Backward Quadruple Nosepiece |
| Condenser | Abbe Condenser NA1.25 with IrisDiaphragm |
| Focusing System | Coaxial Coarse and Fine Adjustment, Fine Division 0.001mm, Coarse Stroke37.7mm/Rotation, Fine Stroke 0.1mm/Rotation, Moving range 24mm |
| Stage | Double Layer Mechanical Stage 216x150mm , Graphite Surface, Moving Range75mmx55mm |
| Illumination | External Illumination, 3W/LED |
pcs/ctn:1PCS/CTN
N.W/G.W: 7/9.5KGS
Mea: 39*32*52









Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Microscope
- Digital And LCD Microscope
- 9.7" LCD Infinite Binocular Digital Biological Trinocular Microscope (BM-2000LCD)
Related Categories
Hot Searches
More