| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 25X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 25 |
| Objective diameter(mm) | 100mm |
| Prism Type | Porro/BAK4 |
| Number of Lens | 7pcs/5groups |
| Lens Coating | FMC |
| Angle of View | 2.5° |
| Field of View | 43m/1000m,131ft/1000yds |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 4mm |
| Eye Relief(mm) | 17.34mm |
| Relative Brightness | 16 |
| Twilight Index | 250 |
| Interpupillary Distance | 54mm-73mm |
| Resolution | ≤2.5" |
| Near Focus | 30m |
| all weather | Yes |
| shockproof and waterpoof | Yes |
| Nitrogen filled | Yes |
| Eyecup system | fold down |