|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Telescope |
| Magnification: | >50X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Optical Design | Reflector |
| Aperture | 135mm |
| Focal Length | 1100mm |
| Facal Ratio | f/8.1 |
| Coating | Higher reflective Aluminum coating w/SiO2 coating protection |
| Resolution(Dawes Limit) | 0.86" |
| Limiting Magnitude | 12.8 |
| Lightgathering Power(vs naked eye) | 372x |
| Eyepiece | 1.25" KF25, PF10mm |
| Barlow | Achromatic 3x |
| Mount | Dobsonian Type |
| Tripod | MDF Wood |
| Finderscope | Electronic Red Dot Finder |
| Focuser | 2" Metal w/1.25" adaptor |
| Net Weight | 20.5kg |
| Gross Weight | 22kg |
| Dimensions | 105x48x32.5cm |


