| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 10X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 10 |
| Objective Diameter(mm) | 32mm |
| Prism Type | BAK4 |
| Lens Coating | FMC |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 3.2mm |
| Exit Pupil Distance(mm) | 14mm |
| Field of View | 5.8° |
| FT/1000YDS | 304ft |
| M/1000M | 101m |
| MIN.FOCAL.LENGTH | 2m |
| RESOLUTION | ≤6.8" |
| WATER PROOF and fogproof | Yes |
| Eyecups system | Twist-Up Eyecups |
| UNIT DIAMENSION | 128*121*47mm |
| UNIT WEIGHT | 589g |






