|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Yes |
| Warranty: | Yes |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Viewing Head | Seidentopf Binocular Viewing Head, Inclined at 30º Interpupillary 48mm-75mm |
| Eyepiece | WF10X/F.N.22mm Wide Field Eyepiece WF10X/F.N.22mm(WF20X optional) |
| Objective | Infinite High Contrast Chromatic-free Full Plan Objectives 4X 10X 40X 100X (Finite for Option) |
| Nosepiece | Backward Quadruple Nosepiece |
| Condenser | Abbe Condenser NA1.25 with IrisDiaphragm |
| Focusing System | Coaxial Coarse and Fine Adjustment, Fine Division 0.001mm, Coarse Stroke37.7mm/Rotation, Fine Stroke 0.1mm/Rotation, Moving range 24mm |
| Stage | Double Layer Mechanical Stage 216x150mm , Graphite Surface, Moving Range75mmx55mm |
| Illumination | External Illumination, 3W/LED |
1pcs/carton
Size: 115x36x22.5cm
G.W.: 14 KGS
N.W.: 12.5 KGS




