| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Binocular |
| Magnification: | 10X |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Magnification | 10 |
| Objective diameter(mm) | 50mm |
| Prism Type | BK7 |
| Number of lens | 4Pieces3 groups |
| Lens Coating | MC |
| Focus System | Cent. |
| Exit Pupil Diameter(mm) | 5.5mm |
| Exit pupil distance(mm) | 17mm |
| Angle of View | 6.9° |
| Field of View | 367ft/1000yds, 122m/1000m |
| Min, Focal Length(m) | 7m/21ft |
| Relative Brightness | 30.25 |
| Twilight Index | 22.4 |
| Resolution | ≤5" |
| Diopter system | Right eyepiece |
| DIOPTER COMP. | ± 4 |
| INTERPUPILLARY DIST. | 56mm~74mm |
| Eyecups system | Twist-up |
| POUCH | Yes |
| CLEANING CLOTH | Yes |
| SILICA GEL | Yes |
| UNIT DIAMENSION(mm) | 198x63x175mm |
| UNIT WEIGHT | 800g |